Новини

Житель Черкаського району отруївся мухоморами

 

Зі скаргами на загальну слабкість, нудоту, блювоту та запаморочення звернувся до швидкої медичної допомоги житель села Чорнявка Черкаського району. У 47-річного чоловіка діагностували гостре отруєння грибами. У стані середньої тяжкості його було госпіталізовано до реанімаційного відділення Черкаської центральної районної лікарні. Хворому негайно провели дезінтоксикаційну терапію.

Зі слів потерпілого, він вживав мухомори у сирому вигляді з лікувальною метою, згідно з народним методом зцілення. Гриби збирав у лісі біля села Чорнявка.

Станом на 15 жовтня стан хворого вдалося стабілізувати і він  самовільно залишив стаціонар.

Фахівці Держпродспоживслужби наголошують: отруєння грибами небезпечне тим, що токсини (в залежності від видів грибів)  вражають або шлунково-кишковий тракт, або нервову систему, або печінку і нирки.  Наслідки отруєння залежать не лише від виду гриба, а й від віку та стану здоров'я постраждалого, кількості з'їдених грибів. Найбільш тяжко переносять грибні отруєння діти, тому серед них найчастіше спостерігаються летальні випадки.

Гриби переважної дії на кишково-шлунковий тракт здебільшого викликають легкі форми отруєння, які проявляються через 0,5—2 години після їх споживання нудотою, блюванням, болями у животі, проносом, іноді непритомністю. Одужання настає через 1-2 дні від початку захворювання.

 Гриби, які переважно діють на нервову систему, викликають більш тяжке отруєння. Симптоми захворювання з'являються через 0,5—4 години після потрапляння до організму токсинів. Це сильна нудота, блювання, пронос, втрата свідомості, галюцинації, сильна слино- та сльозотеча, запаморочення, порушення свідомості, марення. Зіниці розширені, хода п'яної людини. Переважно потерпілі одужують через 1-3 дні. Смертельні випадки трапляються рідко.

Найбільш тяжкі випадки отруєння пов'язані з грибами, які переважно діють на печінку та нирки. Симптоми отруєння спостерігаються через 6-48 годин (2-17 днів - при павутиннику оранжево-червоному) після вживання грибів в їжу і дуже схожі на захворювання холерою: нудота, блювання, сильні болі в животі, пронос холероподібного типу. Відзначається слабкість, спрага, падіння кров'яного тиску, судоми, втрата свідомості, марення, можлива поява жовтяниці тощо. Якщо хворий одужає, то не раніше як через 3-4 тижні, а то й через кілька місяців. Крім цього у постраждалих часто розвиваються хронічні захворювання печінки (хронічний гепатит) та нирок (хронічний нефрит).

При отруєнні грибами життя постраждалих багато в чому залежить від своєчасного надання їм долікарської допомоги.

Що треба робити при появі перших ознак отруєння грибами?

- Негайно звернутися до лікаря або викликати «Швидку медичну допомогу».

- Одночасно, не чекаючи на прибуття «карети швидкої», хворому слід промити шлунок: дати випити 4-5 склянок кип'яченої  води  кімнатної температури або содового розчину (1 чайна ложка соди на 1 склянку  води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). 

- Ви­кликати блювоту введенням у рот зворотного кінця ложки (або пальця) на корінь язика. Процедуру слід повторювати до тих пір, поки промивні води не стануть чистими.

- Після цього постраждалого доцільно напоїти прохолодним міцним чаєм, кавою. Приймати будь-які ліки та їжу, а тим паче алкогольні напої забороняється, оскільки це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.