Новини

У Черкасах оголосили загрозливу щодо сказу територію

 

 

Випадок захворювання на сказ у собаки міського жителя 10 грудня 2019  року підтвердили лабораторні дослідження, які проводила Черкаська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби.

        Цього ж дня спеціалісти Черкаського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в області разом з фахівцями міської державної лікарні ветеринарної медицини провели епізоотологічне та епідеміологічне обстеження осередку сказу, встановлено коло контактних з хворою твариною осіб. Рішенням постійної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Черкаській міській раді визначено межі неблагополучної та загрозливих територій. До неблагополучної території увійшла частина вулиці Берегова від буд. № 1а до буд. № 17 м. Черкаси. Загрозливими територіями визначено решту вул. Берегова м. Черкаси та територію с. Червона Слобода Черкаського району  з сільськогосподарськими та мисливськими угіддями.

         Крім того вказаним рішенням затверджено План першочергових заходів з локалізації та ліквідації сказу тварин в м. Черкаси. Відповідальним виконавцям, а саме: КП «Черкаська служба чистоти», департаментам житлово-комунального комплексу, охорони здоров’я та медичних послуг, національній поліції, державній ветеринарній службі дано окремі завдання у визначені терміни провести спеціальні організаційно-господарські заходи для  забезпечення стабільної епізоотичної та епідемічної ситуації в м. Черкаси.  

Це вже вдруге за 2019-ий рік у Черкасах реєструють випадок захворювання тварин на сказ.

Довідково:

Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке передається від хворих тварин людям через укуси, подряпини чи ослинення. Захворювання завжди закінчується смертю хворого.

Збудник хвороби – вірус, дуже нестійкий у навколишньому середовищі - його швидко інактивують прямі сонячні промені, нестійкий до високої температури,  при кип’ятінні гине відразу.

Джерело збудника - хворі тварини, які вірус виділяють зі слиною. Головну роль джерела і резервуару інфекції відіграють дикі м’ясоїдні тварини та гризуни, популяції яких зростають з кожним роком. Захворювання поширене на всіх континентах.

Основний шлях проникнення вірусу в організм - пошкодження шкіри внаслідок укусів, подряпин, а також ослинення старих ран.

Тривалість інкубаційного  періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб).

Клінічні ознаки сказу в усіх видів тварин в основному подібні. Незвичайна чи агресивна поведінка тварин майже завжди є ознакою хвороби. У них відзначається дратівливість, вони можуть забиватися в темні кути, не реагують на оклики, можуть ковтати неїстівні предмети, згодом розвивається страх води. При прояві клінічних ознак захворювання лікування не ефективне. У слині хворих на сказ тварин за 10 днів до початку клінічних симптомів захворювання міститься збудник сказу.

Якщо Вас покусала тварина чи слина хворої тварини потрапила на шкіру чи слизові оболонки, слід негайно промити рану проточною водою з простим (господарським) милом та терміново звернутися до лікувально-профілактичного закладу.

Єдиним захистом від хвороби є антирабічні щеплення.

Для імунізації застосовують  антирабічну вакцину та імуноглобулін, які використовуються у відповідності до діючих нормативних документів. Імуноглобулін додатково призначається при тяжких укусах.

Спеціалізована антирабічна допомога в м. Черкаси  надається цілодобово:

 - дітям - у травмпункті КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня» за адресою: м. Черкаси, вул. 30 років Перемоги, 16;

- дорослим - у травмпункті КНП  «Третя Черкаська  міська лікарня швидкої медичної допомоги» за адресою: м.  Черкаси, вул. С.Кішки, 210.

Якщо тварина, яка покусала людину, має господарів, то її слід ізолювати і тримати прив’язаною для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини мали змогу спостерігати за станом її здоров’я упродовж 10 діб з моменту укусу. Якщо тварина залишається здоровою та живою, лікування людям не призначається або в подальшому скасовується.

Консультацію про отримання щеплень тваринам можна отримати за адресою:

м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 133 або по телефону 63-49-92 (Черкаська державна лікарня ветеринарної медицини).