Новини

Чорне золото: догляд за чорницею та лохинею

 

Чорниця і лохина, що їх у народі називають «чорним золотом Карпат», набувають дедалі більшої популярності. Людей не зупиняє, що посадка і догляд за ними вимагають певних знань. Чорниця і лохина  схожі між собою ягоди, проте відрізнити їх не складно.

Чим відрізняється чорниця від лохини

Першою відмінністю є те, що  кущі лохини набагато вищі за кущі чорниці. Вони можуть досягати 1,5 м у висоту. Ростуть вертикально. Чорниця - рослина, що стелеться.  Стебло лохини дерев'яніє по всій висоті, а у чорниці є зелені, не одерев'янілі пагони. Стебло лохини світліше, ніж у чорниці. Їх листя також відрізняється між собою. Листочки чорниці яйцеподібної форми з гострим кінчиком. Листя на кущах трохи ширше і з притупленими верхівками.

Ягоди на чорничних кущах розташовуються поштучно, тоді як на кущах лохини  вони дозрівають гронами.

За розміром чорничні ягоди трохи менше лохини. Вони мають круглу форму. Ягоди лохини  трохи витягнуті і нагадують за формою грушу. Чорниця темно-синього забарвлення, майже чорного, з легким нальотом. Ягоди лохини - сизо-блакитного забарвлення. М'якоть чорниці за кольором темно-синя, а лохини - зеленувата. Сік ягід чорниці моментально забарвлює руки в стійкий темно-синій колір. Його часто використовують як барвник. Сік лохини безбарвний і не мазкий.

Певні відмінності існують і в зберіганні вже дозрілих плодів. Ягоди чорниці більш щільні, тому збирати, перевозити і зберігати їх набагато легше. Однак слід враховувати, що їх відразу краще збирати в ємності, в яких ягоди будуть транспортуватися. Якщо пересипати плоди з однієї тари в іншу, характерний наліт зітреться і ягоди втратять товарний вигляд.

Вирощування чорниці має такі особливості:

- чорниця любить високу вологість і півтінь, тому бажано висаджувати рослину в належних місцях;

- культура любить кислі ґрунти, тому ґрунт потрібно обов'язково перекопати на 60 см у глибину, додати в неї трохи порошкової сірки, подрібнені хвойні голки і дубове листя;

- потрібно періодично рихлити всю землю навколо рослини, але поверхнево,  аби не зашкодити корінню, яке знаходиться біля самої поверхні ґрунту;

- на зиму чорницю можна навіть не вкривати, вона має добру морозостійкість;

- з складних добрив потрібні лише ті, які не містять хлору.

Вирощування лохини теж має свої особливості:

- ґрунт на ділянці повинен бути також кислим, оскільки це найважливіша умова вирощування лохини. Для цього лунки повністю заповнюють особливим субстратом, що складається з торфу і піску, в рівних пропорціях з додаванням невеликої кількості порошкоподібної сірки. У центрі роблять невелике заглиблення, встановлюють в нього саджанець і присипають його коріння тієї ж земляною сумішшю, поливають і мульчують;

- основна відмінність в посадці лохини в тому, що для неї потрібні ями меншої глибини і діаметру, ніж для чорниці;

- також слід пам'ятати, що лохина добре реагує на посадку в кислих дренованих ґрунтах, також позитивно відгукується на підживлення мінеральними добривами. А ось органічні добрива вносити не варто, оскільки рослини після цього нерідко починають хворіти, відставати в рості і знижувати плодоношення. Будь-яка органіка знижує кислотність ґрунту, що абсолютно неприпустимо для даної культури і може привести до загибелі навіть вже дорослого і повністю сформованого саджанця;

- незважаючи на хорошу морозостійкість лохини, при малосніжній зимі її кущі потрібно захистити від холодних вітрів, нахиливши до землі і закріпивши затискачами. Пагони лохини еластичні, навесні вони легко розрівнюються і повертаються в початкове положення.

Оскільки чорниця і лохина є близькими родичами, то і хворіють вони однаково.

Особливо небезпечні для цих рослин грибкові захворювання, такі, як сіра гниль, біла плямистість, подвійна плямистість і деякі інші. У такому випадку допоможуть перевірені фунгіциди. З вірусними захворюваннями – мозаїкою, карликовість і іншими, боротьба за допомогою хімікатів нічого не дасть, кущі доведеться видалити і спалити, допоки вони не заразили здорові.

Популярність чорниці і лохини обумовлена їх властивостями. Їх плоди використовують не тільки як продукт харчування, але і як лікувальний засіб.

Рівень корисності ягід визначається багатством їх складу. Між ними є лише невелика різниця. У той же час їх користь очевидна: обидва види забезпечують організм корисними елементами і піднімають імунітет.

Отже,  що краще вибирати - чорницю або лохину залежить від ваших особистих уподобань.

 Стаття має інформаційний, рекомендаційний та роз’яснювальний характер.